איך לשתות אלכוהול בלי להקיא את הנשמה

דוקטור בבר | 27/03/2014

על 4 בנים דיברה התורה, היא שכחה אחד – זה שאינו יודע לשתות...

כמה פעמים מצאתם את עצמכם ליד מישהו ששתה יותר מדי, הגיע לשיכרון מוחלט ועשה מעצמו אידיוט מוחלט? זה קורה בכל מקום, בברים, במועדונים ובמסיבות בבתים של כולנו. המצב הזה קורה כשלא ממלאים בצורה טובה (אפשר להגדיר את זה בתור צייתנות) להוראות וההנחיות של איך לשתות "נכון".

בואו נודה בזה, ברור שכיף להשתכר לפעמים, עם חברים במועדון, או בבאר אחרי שבוע קשה בעבודה, הדוגמאות רבות, אבל התוצאות של השיכרון הן קצת פחות מענגות ומהנות – הנגאובר, הקאות, כאבי ראש חזקים הם עיקר הבעיות שלנו כשאנחנו משתכרים, אבל אותם אפשר למנוע, או לפחות לצמצם את הפגיעה שלהם בנו אם מקפידים על כללי שתייה נכונים.

נתחיל בבסיס – לא לשתות על קיבה ריקה!

תאכלו משהו קטן לפני, ואם אתם יכולים עדיף גם ארוחה מלאה, כי בואו נודה בזה, לשתות אחרי ארוחת שישי עם המשפחה זה חובה.
אפשר כמובן לשתות תוך כדי האכילה.
השפעת האלכוהול תהיה איטית הרבה יותר ורגועה יותר.

לשתות בין המשקאות האלכוהוליים כוס (או מיץ שזה יותר קל להשגה מחוץ לבית). הכוס הזו גם תדלל את השפעת האלכוהול בדם עליכם וגם תרווה אתכם ככה שתשתו בסופו של דבר פחות כוסות עם משקה אלכוהולי.

איך לשתות אלכוהול בלי להקיא את הנשמה 1
העדפת קוקטיילים. אם תשתו הרבה קוקטיילים ותוסיפו למנת האלכוהול מיצי פירות, תרכיזים ופלחי פירות תגיעו למצב שאתם שותים מספר רב יותר של כוסות משקה ממה שאתם רגילים, בלי להשתכר.

להשתדל להימנע ממשקאות תוססים, אל תערבבו משקאות אלכוהוליים עם משקאות תוססים, הגזים יגבירו את מהירות השפעת האלכוהול בדם עליכם ויביאו לשיכרון מהיר יותר. גם עדיף להימנע ככל הניתן ממשקאות אלכוהוליים תוססים, אבל ביום שאני אגיד למישהו להימנע מבירה אני אפסיק להיות אני, אז תמשיכו.

לשתות לאט! תשתו בכיף שלכם, אל "תקפיצו" משקאות (אנחנו כבר לא מקפיצים טקילה עם ספרייט יותר), להוריד צ'ייסר מדי פעם זה בסדר גמור, אבל אל תהפכו את זה לערב שלכם.

אזהרה לאנשים רזים – תתחשבו במשקל הגוף שלכם, בן אדם רזה ששותה עם בן אדם "פחות רזה" פגיע יותר להשפעות בנושא האלכוהול מאשר החבר, גם אם שני האנשים שותים אותו דבר.

אם כבר מזהירים כאן אנשים אז נשים היזהרו – ריכוז האלכוהול בדם של אישה יהיה גבוה יותר מאשר הריכוז אצל גבר גם אם הם בעלי משקל גוף זהה ושתו אותו דבר בדיוק. הבדל נוסף הוא בזמן המחזור, ריכוז האלכוהול בדם בימים האלו בחודש משתנה כל הזמן ומסכן את האישה, ששותה את הכמות הרגילה אבל משתכרת ממנה פתאום. אצל גברים הריכוז יציב.

יש גם חוקים "לא חוקיים" שיעזרו לכם לשתות יותר מבלי להשתכר, הראשון מביניהם הוא מהילת המשקה , הוספת מים/קוביות קרח או פשוט בחירה מראש במשקאות בעלי אחוז אלכוהול נמוך (אם אתן נשים, זו הבחירה הקלה עבורכן)

בימים בהם אתם רוצים לשתות הרבה עדיף להימנע ככל הניתן ממשקאות המועדים לפורענות, דוגמת הברנדי, וויסקי, יין אדום, פורט, ורמוט אדום, שרי, טאקילה, ורום (משקאות כהים ו"עשירים"). המשקאות האלה מכילים חומרים כימיים שנותנים להם את הטעם העשיר והכל כך טעים שלהם (תשתו רום זהב בצ'יסר ותגידו לי תודה אחר כך), אבל דווקא המשקאות האלה הם הגורמים העיקריים להנגאובר שמגיע למחרת.

אם אתם כבר הולכים לשתות הרבה ואתם לא רוצים להשתכר מהר תבחרו במשקאות הלבנים – וודקה, יין לבן, רום לבן ואחיהם למשפחה הם תוצאה טהורה של תזקיקי אלכוהול ולכן הם גורמים לפחות צרות למחרת.

תרשמו לעצמכם – אם שתיתם הרבה וקמתם אחרי מעט שעות – אל תנהגו לעבודה/לימודים. כדי שהגוף "יתנקה" מ 5 בירות הוא צריך בערך 4-5 שעות, לעומת זאת כדי להתנקות מחצי בקבוק וודקה צריך יום לפחות...

איך לשתות אלכוהול בלי להקיא את הנשמה 2אם כבר דיברנו על הבוקר שאחרי, וקמתם בבוקר עם חמרמורת (השם המשעשע להנגאובר בעברית) תזכרו שלמרות שאי אפשר להעלים את הכאב ברגע אפשר תמיד להחליש אותו ולשכך את הסימפטומים שלו!

תשתו מיצים, עדיף סחוטים כמובן, תשתו חלב, כבר יותר קל להשיג בבית מאשר בבר, או תשתו הרבה מים. .

אל תיקחו כדורים נגד כאבי ראש, הם לא יעזרו הפעם.

תאכלו משהו קטן, סלט טוסט או חביתה, שיספגו את שאריות האלכוהול ולא יכבידו על הקיבה.

לכל מי שצעק עכשיו – ומה עם קפה?
אל תצעקו בבקשה, כואב לי הראש מהשתייה אתמול...
שתיית קפה יכולה לעזור אבל כמו שאנחנו יודעים, קפה ותה מכילים קפאין שהוא חומר מעורר ולא כדאי להוסיף לעצבים שלנו חומרים מעוררים אחרי שתיית אלכוהול.

בכלל – השיטה הטובה ביותר להתגברות על הנגאובר היא לחזור למיטה.

אז אל תפסיקו לשתות (חס וחלילה),
רק תעשו את זה בחוכמה וצורה נכונה.

לחיים!

שלכם,
דוקטור בבר