בואו נהנה מוויסקי

דוקטור בבר | 07/11/2013

אחד המשקאות הכי "גבריים" אם לא הראשון שבהם הוא הוויסקי, אבל מה אתם באמת יודעים עליו? זה שהוא נוצר מזיקוק זה ברור (כמו הרבה משקאות אלכוהוליים), מבוסס על דגנים? ידע בסיסי. המשקה הנפלא הזה מורכב מכל כך הרבה דברים ויש לו כל כך הרבה סוגים שבטוח יש כמה עובדות מעניינות שכדאי לכל אחד לדעת.

מקור הוויסקי הוא באירלנד
פירוש השם באירית הוא "מי החיים" (water of life) או אם אתם מתעקשים על המקור בשפה הקלטית - uisce beatha. מאירלנד המשקה "זרם" והתפרש צפונה לסקוטלנד.

הצרכנים הכי גדולים בעולם הם בכלל ההודים
מסתבר שלמרות כל מה שאנחנו חושבים על סקוטלנד ואירלנד בנושא הוויסקי ההודים שותים הכי הרבה מהמשקה הזה ואני אתן לכם טיפ קטן – ההודים מכינים הרבה מאוד וויסקי, הטעם מיוחד ושונה במקצת (המרכיבים קצת שונים) שווה לטעום!

וויסקי יכול לעזור במניעת סרטן ומחלות לב
בוויסקי יש חומצה אלגית, שהיא בעצם חומר נוגד חמצון שעוזר במניעת מחלות לב ועוצר צמיחה של תאים סרטניים. שלבו את הוויסקי עם יין וקבלו מתכון שהוא גם טעים וגם בריא (רק תשתדלו לא לשתות יותר מ2-3 כוסות שלו בערב). רוצים לדעת עוד על השילוב הזה?
לחצו כאן.

בואו נהנה מוויסקי 2וויסקי "מציל" מיובש
בתקופת היובש בארה"ב של שנות ה20 המשקה האלכוהולי היחיד שהיה מותר לשתייה היה וויסקי, אך רק למטרות רפואיות (מזכיר לכם משהו אחר?).

רשמית הוויסקי הוא בן 520
תאריך ההשקה ה"רשמי" של הוויסקי הוא 1494 והוא בעצם היום בו רכש ג'ון קור, שהיה נזיר טירוני בסקוטלנד, 500 קילו של לתת על מנת לתת אותו למלך ג'יימס הרביעי (שנתן לו את הכסף בו רכש את החומרים 6 שנים קודם לתאריך זה) שישמש אותו לייצור וויסקי.

הוויסקי הוא משקה עמיד במיוחד
בקבוק וויסקי יכול לשמור על טעמו במשך עשרות רבות של שנים. הוא מתחיל לאבד מאיכותו ברגע שפותחים אותו, אבל גם אז יש כמה שנים טובות בהן הטעם והאיכות עדיין נשמרים, לכן תדעו שאם לוקח לכם יותר מ5 שנים לשתות בקבוק וויסקי – אתם עושים משהו לא נכון.

סקוטלנד הבדילה את הוויסקי שלה משאר המדינות היצרניות
באנגלית יש 2 אפשרויות לאיית את המילה וויסקי: whiskey, whisky. כל בקבוק שתראו שכתוב עליו whisky תדעו שהוא בוודאות מיוצר בסקוטלנד, בכל מקום אחר בעולם תראו שכתוב whiskey. למה אתם שואלים? הסקוטים לוקחים מאוד ברצינות את הכנת הוויסקי ויש להם חוקים במדינה שעל מנת שלמשקה שלך תוכל לקרוא whisky אתה חייב לעמוד בהם (מרכיבים, יישון בחבית אלון ועוד...).

ג'ק דניאלס הוא הוויסקי הנמכר ביותר בעולם
גרסת הדגל של המבשלה האמריקאית – old no. 7 הוא בקבוק הוויסקי הנמכר ביותר בעולם בשנים האחרונות. למבשלה עצמה ולוויסקי שלה יש מסורת אדירה וסיפורים מיוחדים. אתם יותר ממוזמנים לחפור כאן.

ווסקי הוא אחד המשקאות היקרים בעולם
אם לא היקר שבהם, בזכות יכולתו לשמור על טעמו ואיכותו במשך עשרות רבות של שנים ורמת היישון הממוצעת שלו עומדת על יותר מ 10 שנים אפשר להבין למה המשקה הזה מתומחר כל כך יקר, אפשר למצוא מספר בקבוקים מיוחדים של וויסקי בני 50-60 שנה בעלויות של עשרות אלפי דולרים לבקבוק).


בואו נהנה מוויסקי 1


וויסקי הוא מוצר הניתן למסחר
בהולנד הקימו ב 2007 את ה-World Whisky Index (WWI) שמתפקד בעצם כבורסה לוויסקי. אם אתם רוכשים בקבוק דרך הWWI אתם מקבלים תעודה שמוכיחה את מקוריות הבקבוק ומאפשרת לכם למכור אותו הלאה מתי שתבחרו, והמחיר ישתנה בהתאם (בדומה למניות). בכלל ווסקי הוא השקעה טובה, ישנם בקבוקים שמחירם עולה בעשרות רבות של אחוזים בשנה. אז יאללה עזבו מניות ותתחילו להשקיע בוויסקי לאתר.

לוויסקי פנים רבות
כל סוג של לתת אפשר לזקק ולמכור כמשקה יחיד ("נקי") או לערבב את סוגי הלתת וליצור תערובת של ויסקי מעורב (Blended). הערבוב יכול להכיל עד 50 סוגים של לתת ויסקי שונים! כלומר שאפשר להכין משקה בעל 50 טעמים שונים המתחברים להם יחד (במינונים שנקבעים ע"י מי שמזקק את המשקה) במשקה אחד שלא תגידו שלא נותנים לכם אפשרויות, כמובן שהרוב המוחלט של משקאות הוויסקי המעורבב לא כוללים 50 סוגים אלה נמצאים בסביבות ה10 סוגים בממוצע.

המבשלות הסקוטיות כבר לא סקוטיות
רוב המזקקות הסקוטיות כבר לא שייכות יותר לסקוטים. בעצם חוץ מכ-20 מזקקות כולן עברו לידיים לא סקוטיות. מתוך האלו שעדיין סקוטיות תוכלו למצוא רק מזקקה גדולה אחת – Edrinton שמזקקת את המותגים Macallan, Famous grouse & Highland park. למעט מזקקה זו כל השאר הן מזקקות משפחתיות קטנות ולא מוכרות בעולם.המושג וויסקי אין דה גא'ר בכלל לא מדבר על הוויסקי שיש לי בכוס אלה על הכסף שיש לי בכיס.

המזקקות הן יעד תיירותי
רק בסקוטלנד עצמה נרשמים מספרים של כמיליון מבקרים בשנה במזקקות השונות.

אם החזקתם כוס ווסקי ביד בזמן שקראתם את הכתבה הזו – כל הכבוד!
אם לא – תמזגו לעצמכם כוס ותקראו כתבות נוספות כאן.

לחיים!
דוקטור בבר