היתרונות בשתייה מתונה של אלכוהול

דוקטור בבר | 22/11/2013

כל הזמן אומרים לנו שאלכוהול זה רע לגוף, שגם כוס אחד מסוכנת, שאנחנו צריכים להיזהר בשתייה ואפילו להפסיק לגמרי לצרוך אלכוהול.

אני אומר לכם – לא! צריכה נכונה של אלכוהול היא דבר בריא ויכולה לעזור בהרבה תחומים בחיים. במיוחד בשבילכם הכנתי סקירה קצרה, אתם מוזמנים להשתמש בה פעם הבאה שאימא/אבא/הרופא שלכם יגיד לכם להפסיק.

אלכוהול מאריך חיים
מצד אחד מחקרים הראו שתוחלת החיים הגבוהה ביותר בהרבה מדינות כולל סין, ארה"ב ואנגליה היא של אנשים ששותים אלכוהול ברמה סבירה. מצד אחר לשתיה מתונה יש השפעות פסיכולוגיות חיוביות שיכולות להיות מזוהות עם מחקרים שמראים שאנשים ששותים בצורה סבירה נוטים לאהוב אנשים אחרים יותר מאנשים שלא שותים בכלל או שותים יותר מדי.

היתרונות בשתייה מתונה של אלכוהול 1


ירידה סיכון לסוכרת סוג 2
מחקרים רבים (שעדיין נמשכים) חוקרים את הקשר בים אלכוהול לסוכרת סוג 2. צריכת אלכוהול בכמויות גדולות הוכחה כגורם משפיע המציב את השתיינים בסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת סוג 2, הראו מספר מחקרים כי לשתייה מתונה עשויה להיות ההשפעה ההפוכה, ואני חושב שכדאי לנו להמשיך לשתות כדי לעזור למחקרים האלו.

האמת שיתרונות בריאותיים מוכחים הקשורים לשתייה מתונה משמשים כתמריץ לצרכני אלכוהול להגבלת רמות השתייה וצריכת האלכוהול שלהם, אדם אומר לעצמו שיותר מדי אלכוהול מבטל את היתרונות הבריאותיים אז כדי להפסיק עכשיו.

הפחתת לחץ חרדה ומתח
כבר הבנו שלצריכת אלכוהול ברמה סבירה יש מספר יתרונות פסיכולוגיים, רמות נמוכות של אלכוהול יכולות לגרום להפחתת מתחים, הקלות בתחושות חרדה (קלות) ודיכאון למיניהן, ולסייע לצרכנים להרגיש הרבה יותר נעים שליו ורגוע.

מחקרים על תוכניות שינה של אנשים הראו כי צרכנים מתונים של אלכוהול ישנים בממוצע יותר מאלו השותים בכמויות ולמרות שהשינה של אלו השותים הרבה יותר עמוקה, היא פחות בריאה ופחות מומלצת.

בריאות לב וכלי דם מוגברת
מספר מחקרים הגיעו למסקנה שלשתיית אלכוהול במתינות יש מתאם חיובי (מונח בסטטיסטיקה שכדאי להכיר) לבריאות האדם והנפש, מפחיתה משמעותית את הסיכון לפתח מחלות לב שונות. לא רק שהאלכוהול עוזר למנוע מחלות, הוא גם יעיל ושימושי לשרידות לאחר התקף לב, מי ששותה מעט נוטה לחיות יותר לאחר ההתקף ומפחית את הסיכוי לקבל התקף לב נוסף.

יותר כולסטרול "טוב"
עוד יתרון גדול של צריכה מתונה של אלכוהול היא הגברת רמות הכולסטרול הטוב (HDL) והורדת רמות הכולסטרול הרע (LDL) בדם.

תורם לבריאות לכי הדם
צריכה מתונה תורמת רבות לבריאות כלי הדם. האלכוהול פועל כמדלל דם כבר ברגע שהוא נכנס לגוף האדם, בדומה להשפעות של האספירין, ולכן, כאשר הוא נצרך במתינות כמובן, מקטין את הסיכוי לפתח קרישי דם.

יתרונות בשתיית בירה בצורה מתונה
בירה עצמה, בצריכה מתונה, משפיעה לטובה על תפקוד הכליות, מפחיתה את הסיכוי לקבל התקף לב, מפחיתה את לחץ הדם (בייחוד אצל נשים), מפחית את הסיכוי לסכרת ותורמת לבריאות המוח ע"י הפחתת הסיכוי לאלצהיימר ולשבץ מוחי. הבירה מכניסה לגוף ויטמינים התורמים לבריאותו ושתיית בירה בצורה מתונה לאורך זמן עוזרת לשמור על תפקוד תקין של המוח (ושוב – בייחוד אצל נשים), ולסיום – מפחית את הסיכון לסרטן.

יתרונות בשתיית יין בצורה מתונה
שתיית יין בצורה מתונה תורמת גם היא רבות, היא מאריכה את תוחלת החיים (יחסית למשקאות אחרים בעיקר), עוזרת בהורדת הסיכויים להתקף ומחלות לב, לסכרת, לשבץ מוחי, לקטרקט, לסרטן מעי הגס ועוד. כמו כן עוזר היין בתהליכי אנטי אייג'ין (עיקוב ההזדקנות) למיניהן בדגש על תפקוד המוח.

היתרונות בשתייה מתונה של אלכוהול 2

לסיכום,
לשתיית אלכוהול בכמויות מתונות ישנה השפעות חיוביות על בריאות גופנית ונפשית. בעוד אלכוהול הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר שעברו התעללות תדמיתית בשוק, הוא גם אחד שכולל "הטבות" רבות לאנשים הצורכים אותו בכמויות בטוחות. עבור אותם אנשים האלכוהול "נותן הטבות" כמו מתח מופחת, שיפור בריאות הלב וכלי הדם, ירידה בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 ומציעות שפע של סיבות לצרכנים לשתות במתינות.

אז שתו בכיף ותיהנו מהאלכוהול שלכם.

לחיים!
דוקטור בבר